locationsMoja trgovina
user-profile
Moj profil

cart

Kemikalije za bazen - početni set, kupite prije početka sezone!

Objavljeno: 2022-02-11 07:40:54
Kategorija: Blog

Kupnja vrtnog bazena povezana je ne samo s užicima, već i s obvezama. Da biste mogli uživati u vodi bazena zajedno s obitelji, morate se pobrinuti o njenom kristalnom izgledu i dobrom stanju. Koja će kemija bazena najbolje tretirati vodu i što treba imati na umu prilikom dezinfekcije bazenske vode kako bi se učinkovito riješili nečistoća i izbjegli zdravstvene probleme? Sve ćete naučiti iz našeg članka.

 

Kemikalije za bazen - zašto ih koristiti?

 

Voda koja stoji u bazenu i grije se sunčevim zrakama čini ga savršenim okruženjem da se razmnože patogeni mikroorganizmi. Štoviše, tijekom korištenja bazena, u njega dospije lišće koje pada s drveća, mali insekti i pijesak i tlo doneseni na nogama. Ove organske nečistoće ubrzavaju rast bakterija, gljivica i algi, uzrokuju stvaranje ružnih naslaga unutar bazena, kao i zamućenost vode. Čak i ako se na prvi pogled voda čini čistom, to ne znači da će kupanje u njemu biti neutralno prema stanju naše kože ili dobrobiti.

Korištenje kemikalija za bazen potrebno je stoga, ne samo iz estetskih razloga, već i iz higijenskih i zdravstvenih. Proizvodi namijenjeni za pročišćavanje vode s jedne strane bore se protiv onečišćenja, a s druge strane djeluju preventivno. Iz tog razloga, odgovarajuće preparate treba držati pri ruci od prvog punjenja bazena i koristiti ih za stalnu dezinfekciju tijekom ljetne sezone.

 

Gdje početi? Prvi korak: podešavanje pH razine vode

 

Voda u vrtnom bazenu trebala bi imati pH vrijednost neutralnu za ljudsku kožu, odnosno unutar granice od 7-7,4. Ako je previše kisela (pH vrijednost vode manja od 7), može uzrokovati svrbež tijela, zamućenost vode, taloženje sedimenta i koroziju metalnih elemenata konstrukcije. S druge strane, previše alkalna voda (ako je pH vrijednost viša od 7,4) iritira sluznicu, osobito oči. Reguliranje pH vrijednosti vode usmjereno je na povećanje učinkovitosti procesa dezinfekcije.

Za povećanje i snižavanje pH vrijednosti vode koristi se preporučena kemija bazena, koju treba koristiti jednom tjedno, nakon provjere stanja vode pomoću pH testera ili običnog lakmus papira – uroni se u vodu, pričeka neko vrijeme, a zatim pročitajte pH razinu na posebnoj raznobojnoj skali.

 

Drugi korak: dekontaminacija vode. Metode klora i kisika - kako se međusobno razlikuju?

 

Obrada vode ne bi bila moguća bez dezinfekcije. Cilj je iskorijeniti sve bakterije i druge mikrobe i učinkovita je samo ako se provodi kontinuirano. Voda u bazenu može se dezinficirati na dva načina – metodom klora i metodom kisika.

 

Metoda klora

 

Ova najpopularnija vrsta dezinfekcije uključuje doziranje klora u bazen u obliku tableta, granula ili tekućine. Važno je znati da, iako se granule sipaju izravno u vodu, uporaba tableta zahtijeva plutajući dozator koji sprječava mjestimično blijeđenje boje bazena od klora.

Nesumnjiva prednost ove metode je njezina visoka učinkovitost, niska cijena i lakoća dezinfekcije. S druge strane, klor za bazen ima ne baš ugodan miris i može iritirati sluznicu, pa nije preporučljivo da se koristi stalno.

Klor treba redovito koristiti, ali se događa da je potrebno provesti brzu dezinfekciju bazenske vode, takozvano šok kloriranje - na primjer, nakon svakog punjenja bazena vodom ili njegovog pokretanja prije sezone.

 

Metoda kisika

 

U ovom slučaju, klor se zamjenjuje aktivnim kisikom. Dezinfekcija bez klora idealno je rješenje za ljude koji se bore s različitim vrstama alergija. Aktivni kisik u bazenu ne uzrokuje peckanje očiju ili iritaciju kože i nema karakterističan miris klora, pa se posebno preporučuje ako će vrtni bazen koristiti mala djeca. S druge strane, tablete s visokim sadržajem aktivnog klora koje se prodaju u setu s Aquablancom koji aktivira pripremu puno su skuplje od kemikalija za bazene koje sadrže klor, zbog čega je njihova popularnost ograničena.

 

Što se još koristi za čišćenje bazena?

 

Teško je zamisliti pravilnu zaštitu vode u bazenu bez sredstava koja inhibiraju razvoj algi. Ako su se umnožile, znat ćete po mutnoj vodi, koja mijenja boju u zelenu i počinje neugodno mirisati, a na dnu i zidovima bazena pojavljuje se sklizak talog.

Algicid Alba za bazen sprječava razvoj ne samo algi, već i opasnih za zdravlje, gljivica i bakterija koje se nazivaju cijanobakterije, što može uzrokovati poremećaje probavnog trakta, kao i astmu. Postoje tekućine i tablete koje možete odabrati, ali obje varijante su jednako učinkovite čak i u slučaju visokog sadržaja algi.

Iako je bazenska anti-alga koncentrirano sredstvo koje se koristi za uklanjanje različitih vrsta mikroorganizama, nema neugodan miris i relativno je jeftino. Alge u bazenu razmnožavaju se vrlo brzo, osobito u vrućim danima, tako da ovu vrstu kemikalije za bazen u sezoni treba koristiti najmanje jednom tjedno.

Flokulanti i koagulanti također će se učinkovito pobrinuti o čistoj vodi. Koriste se ako je veličina nečistoća dovoljno mala da ih je praktički nemoguće ukloniti kroz filter. Ovi pripravci uzrokuju skupljanje manjih molekula u veće ili njihovu adsorpciju na površini flokulanta. Kao posljedica toga, većina prljavštine može se ukloniti mehanički, na primjer, pomoću usisivača bazena ili pješčane pumpe. Sredstva koja se koriste za flokulaciju i koagulaciju obično se kupuju u tekućini koju sami dozirate, ali su dostupne i plutače za jednokratnu upotrebu.

Ostali proizvodi dostupni na tržištu su bistrila i sredstva za uklanjanje kamenca. Bistrila uklanjaju staru prljavštinu, brinući se o gotovo kristalnoj čistoći vode. S druge strane, sredstva za uklanjanje kamenca za bazene eliminiraju vapnenac sa rubova spremnika, čije je formiranje uzrokovano previše tvrdom vodom. Tu su i posebni proizvodi za uklanjanje masnih naslaga na vodenoj liniji.

Ukoliko ćete prvi put u životu dezinficirati vodu u svom vrtnom bazenu i još uvijek sumnjate u to koja će kemikalije za bazen najbolje djelovati, najbolje je uložiti u gotovi početni set kemikalija za bazene. Obično uključuje nekoliko prikladnih preparata za dezinfekciju vode u bazenu: bazenski klor, algicid (klor ili tablete), pH testeri i pH-plus i pH-minus granule. Čišćenje vode u bazenu kemikalijama izuzetno je jednostavno, ali svakako pročitajte preporuke proizvođača za doziranje - zahvaljujući tome izbjeći ćete njihov negativan utjecaj na kožu i bazen.

 

Za više inspiracije posjetite www.emmezeta.hr i pretplatite se na naš newsletter!

Prijavite se na besplatni newsletter

kako bi uvijek bili u toku sa najnovijim akcijama i ponudama!