locationsMoja trgovina
user-profile
Moj profil

cart

Izbor kupaonskog namještaja

Objavljeno: 2023-07-19 12:57:25
Kategorija: Blog

 

Kupaonski namještaj čini kupaonicu potpuno opremljenom, a prije svega funkcionalnom i ugodnom za korištenje. Oprema postaje odrednica stila i klime prostorije te omogućuje održavanje reda i brigu o estetici interijera. Namještaj može biti pojedinačan ili u setovima, a dostupni su i moderni moduli koji vam omogućavaju razna kombiniranja kod uređenja.

Kupaonski namještaj dostupan je u raznim veličinama, tako da odabir pravih modela za vašu kupaonicu ne bi trebao biti problem. Ipak, dobro je imati na umu nekoliko pravila kod projektiranja i uređenja kupaonice kako izbor kupaonskog namještaja dostupnog na tržištu ne bi predstavljao problem, a interijer uređen novonabavljenim proizvodima izgledao estetski dopadljivo i bio funkcionalan.

 

 

Funkcionalne zone u kupaonici

 

Prilikom raspoređivanja opreme u kupaonici pokušajte podijeliti interijer na funkcionalne zone. One dovode prostoriju u red i čine je ugodnijom za korisnika. Podjela na zone također sprječava prskanje vode, što osigurava veću sigurnost prilikom korištenja kupaonice. Stoga vrijedi voditi računa o odvajanju zona.

U kupaonici su razlikuju tri zone: zona umivaonika (s ormarićem ispod umivaonika i umivaonikom te pratećim dodacima), zona za kupanje (s kadom ili kabinom) i zona toaleta (s WC školjkom ili bideom).

Dobro je znati da kraj ulaza treba biti zona za umivaonik s ormarićem.

 

Kolika bi trebala biti udaljenost između pojedine sanitarne opreme?

 

Prilikom postavljanja sanitarne opreme jednu do druge potrebno je zadržati odgovarajući razmak između njih - najmanje 20 ili 30 cm, ovisno o vrsti. Očuvanje minimalne udaljenosti uvjet je udobnosti.

Ako znate da ćete trebati puno više prostora za sebe ili svoju obitelj, pobrinite se za veće razmake između pojedinih elemenata kupaonice. Garniture kupaonskog namještaja često se prodaju kao spojeni namještaj, ali možete kupiti i setove koji vam omogućuju da pojedine elemente razmaknete i složite kako želite.

Pretjerano guranje pojedinih elemenata kupaonske opreme jedan uz drugi može biti ne samo neugledno, već i nezgodno kod čišćenja. Pobrinite se za to da prostor između npr. umivaonika i kade bude dovoljno velik da u njega stane kraj usisavača i mopa. U suprotnom, praznine će biti pune prašine i prljavštine, estetika kupaonice će se smanjiti kao i higijena prostorije.

 

 

Sve pri ruci - dobra organizacija kupaonske opreme

 

Dobro je znati da su odgovarajuća oprema i dobar raspored elemenata ključ uspjeha kod uređenja kupaonica.

U kupaonici je osobito važan jednostavan pristup potrepštinama i kozmetici. Oko umivaonika, koji je središte prostorije, treba postaviti: komodu (niski samostojeći ormarić, cca 95 cm), viseći ormarić, visoki uski ormar (samostojeći visoki kupaonski ormar, cca 170 cm).

Prostor od 8 - 158 cm iznad poda je zona koja je najprikladnija za osobu koja stoji. To znači da se ogledala, police, ormarići, električne utičnice i prekidači ne bi trebali postavljati ispod ili iznad ove visine.

Gornji rub umivaonika trebao bi biti na visini od 75 - 85 cm od poda (ovisno o visini ukućana).

 

Odgovarajuća veličina namještaja za kupaonicu

 

Kupaonski namještaj široka je skupina proizvoda koji se mogu razlikovati po veličini i izgledu. Međutim, vrijedi obratiti pozornost ne samo na estetiku proizvoda, već prije svega na njihovu širinu, visinu i dubinu. Uskladite dimenzije namještaja s veličinom prostorije.

U malim kupaonicama bolji su mali ormarići i zidni ormarići. Ovdje je dobro postaviti i bijeli kupaonski namještaj koji će optički povećati prostor, osvijetliti ga i djelovati zanimljivo u većini stilova uređenja interijera. Bijeli kupaonski namještaj trebao bi imati mat površinu kod klasičnog uređenja, a moderni bijeli kupaonski namještaj češće se kupuje sa sjajnom površinom.

Male kupaonice trebaju biti odgovarajuće dizajnirane. Kupaonski namještaj ovdje ne može biti slučajan. Dobro je ako kupite bijeli kupaonski namještaj - modeli će osvijetliti prostor. Također vrijedi odabrati viseći kupaonski namještaj koji će vam omogućiti korištenje zidova. Zidovi su prostor koji se obično ne koristi u kupaonicama, u slučaju malih prostorija svakako ih se isplati iskoristiti.

Veće kupaonice mjesto su gdje će stati veliki namještaj i gdje je lakše staviti tamne boje. Često se koriste jaki kontrasti, interijer se završava u svijetlim bojama i postavlja crni kupaonski namještaj.

Različite vrste kupaonskog namještaja prikladne su u različitim situacijama. No pri odabiru proizvoda imajte na umu da je pravi kupaonski namještaj onaj koji je prilagođen ne samo rasporedu kupaonice i stilu uređenja interijera, već je prije svega prilagođen veličini prostorije, ne zatrpava nepotrebno interijer i funkcionalan je.

 

 

Održavanje kupaonskog namještaja

 

Kupaonski namještaj najčešće se izrađuje od MDF-a ili laminiranog iverala, za razliku od drva, ne sadrži strukturne nesavršenosti poput čvorova ili pukotina. Zbog površinskih kvaliteta prikladni su za lakiranje ili laminiranje. Međutim, takve površine zahtijevaju odgovarajuću njegu.

Namještaj će dugo ostati u besprijekornom stanju ako koristimo odgovarajuće sredstvo za čišćenje. Lakirane površine ne treba ribati prašcima za čišćenje jer će trajno izgrepsti površinu. Iz sigurnosnih razloga treba izbjegavati sredstva koja sadrže klor ili druga jaka sredstva za izbjeljivanje. Koristeći ih, ne samo da možete iritirati kožu ruku, već i uništiti namještaj. Za čišćenje je najbolje koristiti sredstva za čišćenje ploča i mekane krpe ili spužve.

Prašina, masnoća i mrlje najvidljivije su nečistoće koje se talože na namještaju. Za uklanjanje takve prljavštine treba koristiti nježne tekućine. Među širokim asortimanom sredstava za čišćenje prikladne su univerzalne tekućine koje sadrže do 5% otopine površinski aktivnog anionskog i neionskog sredstva za opću upotrebu na perivim površinama u kupaonici. Ne grebu površinu i lako se ispiru.

Prilikom čišćenja nemojte koristiti tvrde spužve ili žičane četke, jer mogu trajno izgrepsti površinu ploče. Ogrebotine pak nisu samo oštećenja ružnog izgleda, već i idealno mjesto za razvoj patogena, a na kraju krajeva, kupaonica bi trebala biti higijenski čisto mjesto.

Možete se odlučiti i za drveni kupaonski namještaj, no ne zaboravite da takve modele treba dobro zaštititi od utjecaja vlage.

 

Stilovi uređenja interijera u kupaonici i kupaonski namještaj

 

Kupaonica se može urediti u bilo kojem stilu - popularni su i klasični i moderniji trendovi. Dobro prolaze stilovi koji imaju svijetlu unutrašnjost i svijetli namještaj, jer svijetla boja namještaja obično osvjetljava tamne prostorije i male interijere, poput kupaonica.

Boju namještaja treba prilagoditi ne samo stilu, već i veličini kupaonice. Tamnije boje bit će bolje u većim kupaonicama, dok je bijeli kupaonski namještaj idealna opcija za male prostorije. Ne morate ograničiti boje namještaja na bijelu i crnu, koje smo ovdje uglavnom spominjali. U kupaonicama odlično izgleda namještaj u boji prirodnog drva ili modeli u zanimljivim bojama.

Zanimljivi modeli kupaonskog namještaja pripadaju grupi koja može izgledati interesantno kod nekih uređenja. U ovu skupinu spada, između ostalih, i loft namještaj koji osvaja svojim neobičnim, ažur  izgledom i kombinacijom boje i uzorka prirodnog drva s crnim metalnim nogama i ručkama. Prilikom odabira loft namještaja, vrijedi ukrasiti cijelu kupaonicu u ovom stilu, koristeći završne obrade i dodatke u sirovom obliku.

 

Za više informacija posjetite našu stranicu www.emmezeta.hr i pretplatite se na naš newsletter.

Prijavite se na besplatni newsletter

kako bi uvijek bili u toku sa najnovijim akcijama i ponudama!