Obnovite drveni vrtni namještaj nakon zime
Objavljeno: 2022-02-07 12:16:34

U proljeće se vrtni namještaj izvlači iz spremišta i sjenica. Ako nije pravilno zaštićen od zime, nažalost, možete se suočiti s neugodnim iznenađenjem. Drveni namještaj posebno je osjetljiv na oštećenja povezana s vremenskim uvjetima. Kiša, UV zračenje, snijeg, velike temperaturne razlike, a osim toga gljivice i insekti negativno utječu na estetiku vrtnog namještaja. Drveni vrtni namještaj blijedi, a premaz puca i ljušti se. Mogu se pojaviti i plijesan i gljivice. U ovom članku ćemo vam reći kako obnoviti drveni vrtni namještaj i kako osvježiti njegov izgled.
Drveni vrtni namještaj
Namještaj od drva lijepo se uklapa u uređenje balkona, terase ili vrta. Prirodno drvo savršeno se uklapa s okolinom u vrtu. Kako bi dugo uživali u njihovom šarmu, potrebno ih je zapamtiti da ih je potrebno redovito održavati. Očuvanje drva sastoji se od tretmana koji su usmjereni na obnovu zaštitnih premaza tako da proizvodi povrate svoj davni sjaj, prirodni učinak i lijep izgled.
Njega drvenog vrtnog namještaja nakon zime
Bez obzira u kakvom je stanju vaš drveni vrtni namještaj i od kojeg je materijal izrađen, morate ga temeljito oprati tekućinom za pranje posuđa i spužvom prije početka nove sezone. Ako imate priliku, možete pribjeći preciznijim i učinkovitijim metodama čišćenja namještaja. Riječ je o visokotlačnom peraču koji se može nositi čak i s najjačom prljavštinom u vrtu, bez upotrebe deterdženata. Nakon čišćenja na ovaj način, sve se mora temeljito osušiti. Na čistom namještaju bit će moguće precizno procijeniti razmjere oštećenja namještaja. Obnovu namještaja vrijedi provesti, čak i kada nije u lošem stanju, zahvaljujući kojem ćete osvježiti njegov prirodni izgled i jedinstveni karakter te mu produžiti život.


Faze restauracije drvenog namještaja
Obnova vrtnog namještaja, kao što su drvene vrtne stolice ili drveni vrtni stolovi, višestupanjski je proces, a njegov konačni učinak uvelike ovisi o pravilnoj pripremi podloge, a ne samo o bojanju drva. Spomenut ćemo da sve radove zaštite za drvo treba izvoditi na dobro osušenom namještaju. Proces obnove namještaja, bez obzira o kojoj vrsti namještaja je riječ, vrtni ili za kuću, odvija se u tri faze:
1. Čišćenje
2. Zaštita i impregnacija
3. Završno bojanje
Čišćenje drvenog namještaja
Ako su prethodni premazi u lošem stanju, najprije ih treba ukloniti, npr. izbrusiti slojeve boje koja se ljušti grubim brusnim papirom različitih gradacija. Ako je došlo do biološke korozije, potrebno je očistiti zaražena mjesta, pokušavajući nadoknaditi nastale ogrebotine i manja oštećenja. Nakon završetka čišćenja, morate odstraniti prašinu s namještaja.
Ako prethodni premazi ne zahtijevaju brušenje, jer su u dobrom stanju, a namještaj želite obojiti istim proizvodom koji je korišten, dovoljno je samo matirati površinu sitnozrnatim brusnim papirom. Time će sloj novog proizvoda postići puno bolje prianjanje. Kada želite bojati proizvodom drugog proizvođača, ili želite postići drugačiji učinak, bit će potrebno ukloniti prethodne premaze brusnim papirom.
Kada želite obojiti drvene vrtne klupe uljem, potrebno je ukloniti sve premaze na namještaju i njegovoj cijeloj površini, sve do stanja sirovog drva. Ulje prodire duboko u njegovu strukturu i štiti površinu.
Konačno, morate oprati namještaj, uklanjajući sve organske naslage i masnoću, po mogućnosti benzinom. Nakon što se drvo osuši, napravite potrebne popravke na površini, ispunite sve ogrebotine i šupljine drvenim kitom. Slijedite upute proizvođača.


Obnova vrtnog namještaja od egzotičnog drva
U slučaju obnove namještaja od egzotičnog drva, postupak je isti. Egzotično drvo je mnogo tvrđe, tako da njegova obnova ne bi trebala biti puno teža. Nakon procesa brušenja brusnim papirom ili brusilicom, površine se također čiste od prašine i prljavštine krpom ili usisavačem.
Kako obnoviti pleteni namještaj?
U slučaju pletenog namještaja, njihova obnova mora se provesti vrlo nježno. Potrebno je ručno ukloniti slojeve boje i starog laka pomoću brusnog papira s finom gradacijom. Još jedna vrlo važna aktivnost u slučaju šiblja i drva je održavanje vrtnog namještaja kako bi ga se zaštitilo od vanjskih čimbenika dugi niz godina.
Čime zaštititi vrtni namještaj?
Ako se tijekom čišćenja otkrije sirovo drvo, treba ga zaštititi sredstvom za impregnaciju. Ako ne, možete odmah nastaviti sa bojanjem.
Drveni vrtni setovi na otvorenom stalno su pod utjecajem vremenskih uvjeta kao što su snijeg, kiša, vjetar, UV zrake i mikroorganizmi - njihovo djelovanje je nepovoljno, zato je toliko važno zaštititi drvo, ne samo u zimskoj sezoni. Za to je potrebno koristiti impregnacije za vrtno drvo. Koriste se kao baza za ulja, lazure, lakove, bajc i cakline. Na tržištu su dostupni pripravci na bazi otapala ili vode. Dobro je obratiti pozornost na opseg zaštite, jer sve specifičnosti ne štite istodobno od svih vrsta štetnika. Samo zaštita od gljivica i insekata može se pokazati neučinkovitom, jer će se s većom vlagom gljivice razviti za nekoliko sati. Korišteni proizvodi mogu biti blago obojeni ili potpuno bezbojni. Prvi se koristi kada želite sačuvati vidljivu strukturu drva, prirodnu boju i šarm vidljivih prstenova. Bezbojno – kada dodatno date boju namještaju, bojanjem.


Čime obojati vrtni namještaj?
Nakon zaštite, možete nastaviti s uređenjem sredstvom za bojanje kao što je npr. dekorativna impregnacija, bajc, ulje, caklina, lak.
Za vrtni namještaj najprikladniji je bajc. Lak zahtijeva korištenje dobro izbrušenog drva i nanosi se dok se ne dobije jednolična boja. Bajc boji drvo.
Alkidna boja je odabrana zbog svoje trajnosti. Stvara sjajnu površinu, bez spojeva. Visoka temperatura ubrzava proces sušenja boje.
Lak štiti stvaranjem tvrdog sloja koji je otporan na abraziju, ogrebotine i sunčevu svjetlost. Primjena zahtijeva brušenje između nanesenih slojeva.
Ulje prodire mnogo dublje u drvo od ostalih impregnacija, štiteći drvo od vremenskih uvjeta, naglašava prirodni uzorak zrna i ne stvara premaz sklon ljuštenju i pucanju površine.
Nakon takve obnove i impregnacije, drveni namještaj može iznova krasiti vaš vrt i spreman je za sljedeću sunčanu sezonu!
Za više inspiracije posjetite www.emmezeta.hr i pretplatite se na naš newsletter!