Kako pripremiti vrt za proljeće? Vaš će vrt izgledati sjajno!
Objavljeno: 2022-02-07 12:55:41

Proljetno čišćenje u vrtu je iznimno važno - da bi biljke pravilno rasle i izgledale lijepo, morate se dobro brinuti o njima. Stoga su proljetni rad prvenstveno čišćenje i briga za biljke. Rad također uključuje pripremu vrtnog namještaja i opreme za vrtlarstvo. Pogledajte kako izgleda proljetna njega vrta i pobrinite se za odgovarajući izgled vrta od proljeća.
Što se događa s vrtom u proljeće?
Da biste dobro pripremili svoj vrt za proljeće, najprije morate razmisliti o tome što se s njim događa nakon zimskog mirovanja. Prije svega, viša temperatura potiče sve na život - biljke počinju svoj rast, njihova aktivnost se povećava, počinju se otvarati pupoljci lišća i cvijeća. Zemlja još uvijek može biti zamrznuta, ali svakim danom, kada niske temperature popuste, postaje mekana i vrlo vlažna. Proljeće i u vrtu počinje pomalo sivo, ali uskoro zelenilo počinje dominirati i vrt ponovno postaje privlačan za odmor.
Kako se dobro brinuti o vrtu? Kako izgleda proljetna njega biljaka?
Ako želite dobro pripremiti vrt za proljeće, prije nego što krenete s brigom o namještaju, pobrinite se za biljke. Proljeće kao savršeno, vrijeme je za provjeru stanja uzoraka, odraditi prvo rezanje i eventualno zamjenu onih biljaka vašeg vrta koje nisu preživjele zimu. Kako se snijeg topi i tlo se malo suši, možete očistiti vrt od suhog lišća, grančica i fragmenata suhe trave - to će značajno pomoći da vaš vrt oživi. Radite s biljkama tek kada nema straha od mraza, obično u drugoj polovici travnja možete krenuti i na pripremu tla i obrezivanje.
Dobro pripremite vrt u proljeće, počevši od brige o stanju tla. Trebali biste u jesen prorahliti zemlju štihanjem, a u proljeće ponoviti ovaj postupak, dodajući dovoljno gnojiva u tlo. Zahvaljujući tome, nove biljke će bolje rasti, što je važno u slučaju voćaka, grmlja i trajnica. Posebno pazite na nova stabla, jer prvi dani i tjedni odmah nakon sadnje imaju ogroman utjecaj.


Ukrasna stabla i voćke
Prvi posao da se obaviti već tijekom zime. Na prijelazu veljače i ožujka obrezuju se voćke i formiraju stabla. Sljedeći posao obavit ćete u rano proljeće. Ovo je dobro vrijeme kompostiranje stabala i njihovo cijepljenje. U slučaju četinjača, treba voditi brigu o općem stanju stabala, sanitarnim rezovima i mogućem oblikovanju uzoraka. Obrezivanje radite u oblačnim, ali toplim danima.
Ukrasni grmovi
Zimski pokrivači se skidaju s ukrasnog grmlja. Kao i kod drveća, u proljeće biste trebali brižno obrezati cvjetne grmove, ukrasne grmove i živice. Ovo je dobro vrijeme za prvo gnojenje ukrasnog grmlja tijekom sezone. Grmlje i biljke koje cvjetaju u kasno proljeće i ljeto (na ovogodišnjim izdancima) skraćuju se tako da ostaje oko četvrtina uzorka.
Trajnice, cvijeće i trave
Uredite gredice i označite nove ako je potrebno. Vrt bi trebao biti uredan, a rano proljeće savršeno je vrijeme za bilo kakve tretmane njege u vrtu. Uklonite stare biljke, suhu travu i smrznute biljke. Rasporedite i posadite lukovice, kao i sadnice dvogodišnjih cvjetova. Proljeće je vrijeme kada treba planirati sadnju i sjetvu povrća i bilja u svom povrtnjaku.
Čišćenje biljaka – pravila
Tijekom proljetnih radova u vrtu potrebno je da zapamtite nekoliko jednostavnih pravila. Nemojte rezati biljke ako još uvijek postoje jaki mrazovi. Zimski pokrovi biljaka skidaju se na oblačan dan, kako sunčeve zrake ne bi oštetile osjetljive, mlade izbojke. U manje sunčane dane dobro je saditi drveće i grmlje, jer će tada biti nježniji proces za biljke.
U proljeće, kada bude stalno toplo treba iznijeti lončanice van. Proljeće je dobro vrijeme za brigu o stanju travnjaka. Do sredine travnja trebate obaviti prvu košnju, gnojidbu i prozračivanje travnjaka. Dobro stanje travnjaka čini cijelo područje mnogo atraktivnijim.
Kako se brinuti o vrtnom namještaju prije početka sezone?
Da biste dobro pripremili vrt za proljeće, trebali biste razmisliti i o vrtnom namještaju i vrtnoj opremi. Izvucite vrtni namještaj iz vrtne kućice ili ispod sjenice, očistite ga i provjerite je li potpun i neoštećen. Ako je potrebno, napunite oštećene dijelove i popravite neispravne dijelove.


Vrtna garnitura od drveta
Posebno je potrebno voditi brigu o drvenom vrtnom namještaju. Najkasnije na prijelazu ožujka i travnja treba drveni namještaj lakirati i impregnirati tako da bude spreman za nepovoljne vremenske uvjete u sezoni. Ako je stanje namještaja dobro i ne zahtijeva dodatnu impregnaciju, samo ga operite i postavite na pravo mjesto.
Namještaj od umjetnog ratana
Izdržljivi vrtni namještaj od umjetnog ratana ne zahtijeva mnogo pripreme. Ne zaboravite ga dobro očistiti - obično su dovoljna topla voda i meka krpa, a u slučaju jače prljavštine nježno sredstvo za čišćenje.
Namještaj od plastike
Plastični namještaj, prije svega, treba temeljito oprati. Ako je namještaj požutio, možete razmišljati o njegovoj obnovi, bojanje namještaja nije teško, a sami možete obaviti posao kako biste namještaju dali novi izgled i malo produžili njegov vijek trajanja.
Kako se dobro brinuti o jezercu?
Osim biljaka i namještaja, u proljeće također treba voditi brigu o jezercu. Provjerite stanje uređaja za njega kako bi bili spremni za nadolazeću sezonu. Ako voda nije bila ispuštena iz njega, pobrinite se za njezino stanje odgovarajućim kemikalijama. Potrebno je dobro očistiti dno jezerca i pripremiti nove biljke za sadnju. Ako u jezercu trebaju biti ribe, pustite ih tek kada se temperatura stabilizira (obično to možete učiniti najranije u drugoj polovici svibnja).
Za više inspiracije posjetite www.emmezeta.hr i pretplatite se na naš newsletter!